W Polsce konieczne jest zarówno przygotowanie na okresy suszy, jak i na nadejście powodzi, przy jednoczesnej dbałości o jakość wód. Te kwestie są ze sobą połączone i nie powinno się ich rozpatrywać osobno. Niezbędne jest spojrzenie kompleksowe, uwzględniające zarówno potrzeby ludzi i gospodarki, jak i środowiska przyrodniczego. Należy przy tym patrzeć perspektywicznie. To ukazuje całą złożoność działań planistycznych oraz inwestycyjnych w gospodarce wodnej. Co dzisiaj jest realnym wyzwaniem?
Szukanie skutecznych rozwiązań zarządzania gospodarką wodną w sposób zrównoważony staje się priorytetem. Jakie działania może podjąć gmina, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców i jednocześnie dbać o jej jakość? W jaki sposób mądrze korzystać z zasobów, które już mamy?
Zapraszamy na cykl wykładów eksperckich w ramach Forum Ekspertów i Praktyków EKOGMINA.
Temat: Praktyczna gospodarka wodami zużytymi – dostępność wody, praktyka retencjonowania, trwałe usuwanie biogenów.
Data: 29 lutego 2024, godz. 10:00 – 11:30
ZAPISY: Praktyczna gospodarka wodami zużytymi (woda deszczowa i ścieki) – BioPro
W rozmowie o zrównoważonej gospodarce wodnej w gminie udział wezmą:
– prof. Tomasz Heese, Politechnika Koszalińska
– Stanisław Zdanowicz, wodociągi Hydrosfera Józefów
– Grzegorz Brenk, APRS SA
Debatę ekspertów z praktykami poprzedzą wykłady, w czasie których zostanie poruszony temat ścieków bytowych z gospodarstw domowych, zbiorników bezodpływowych i oczyszczalni przydomowych, jako alternatywne źródło wody (prof. Tomasz Heese), doświadczenia gminy w retencjonowaniu i wykorzystaniu wody zużytej (Stanisław Zdanowicz) oraz metody skutecznego i trwałego usuwania biogenów (Grzegorz Brenk).
Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne, jednak obowiązują zapisy.
Materiał promocyjny video: